Detail of Frequency Band
Band 3,300 – 3,400 MHz
| Service Radiolocation | |
|---|---|
| Category of assignment | Primary |
| Non-civil utilisation | Primary |
| Civil utilisation | Not used |
| Additional information | Non-civil use. |
| Application Radio astronomy | |
|---|---|
| Section | 3,332 – 3,339 MHz |
| Additional information | Users of the band shall protect radioastronomy in accordance with 5.149. |
| Application Radio astronomy | |
|---|---|
| Section | 3,345.8 – 3,352.5 MHz |
| Additional information | Users of the band shall protect radioastronomy in accordance with 5.149. |
| Application GPR/WPR | |
|---|---|
| Section | 1,600 – 3,400 MHz |
| Harmonisations | CEPT/ERC/REC 70-03, CEPT/ECC/DEC/(06)08, (EU) 2019/785 |
| Authorisation | VO-R/10 Art. 6 |
| Additional information | For detailed conditions see General Authorisation |
| Application Short Range Devices | |
|---|---|
| Harmonisations | CEPT/ERC/REC 70-03, CEPT/ECC/DEC/(12)03, (EU) 2019/785, ECC/DEC/(06)04, ECC/DEC/(07)01 |
| Authorisation | VO-R/10 Art. 14 |
| Additional information | General use of UWB devices. For detailed conditions see General Authorisation |
| Application Defence systems | |
|---|---|
| Additional information | Non-civil use only. |