Detail of Frequency Band
Band 223 – 230 MHz
| Part of RSUP | RSUP-P/21 |
|---|
| Service Broadcasting | |
|---|---|
| Category of assignment | Primary |
| Non-civil utilisation | Not used |
| Civil utilisation | Primary |
| Application T-DAB+ | |
| Harmonisation | Geneva 2006 |
| Additional information | Band III. Digital sound broadcasting and multimedia |
| Application T-DAB+ | |
| Section | 223.168 – 224.704 MHz |
| Harmonisation | Geneva 2006 |
| Additional information | T-DAB block 12A JMO Licence, regional network R18 |
| Application T-DAB+ | |
| Section | 224.88 – 226.416 MHz |
| Harmonisation | Geneva 2006 |
| Additional information | T-DAB block 12B PLZ-PLZ Licence, regional network R24 MOS Licence, regional network R19 |
| Application T-DAB+ | |
| Section | 226.592 – 228.128 MHz |
| Harmonisation | Geneva 2006 |
| Additional information | T-DAB blok 12C - BOHEMIA. Countrywide broadcasting network A. Public broadcaster Czech Radio |
| Application T-DAB+ | |
| Section | 228.304 – 229.84 MHz |
| Harmonisation | Geneva 2006 |
| Additional information | T-DAB block 12D- MORAVIA. Countrywide broadcasting network A. Public broadcaster Czech Radio |
| Application GPR/WPR | |
|---|---|
| Section | 30 – 230 MHz |
| Harmonisations | CEPT/ERC/REC 70-03, CEPT/ECC/DEC/(06)08, (EU) 2019/785 |
| Authorisation | VO-R/10 Art. 6 |
| Additional information | For detailed conditions see General Authorisation |