Detail of Frequency Band
Band 1,770 – 1,790 MHz
| Part of RSUP | RSUP-P/12 |
|---|
| Service Fixed | |
|---|---|
| Category of assignment | Primary |
| Non-civil utilisation | Not used |
| Civil utilisation | Primary |
| Section | 1,710 – 1,880 MHz |
| Additional information | No utilisation. |
| Service Mobile | |
|---|---|
| Category of assignment | Primary |
| Non-civil utilisation | Secondary |
| Civil utilisation | Primary |
| Note | 5.384A |
| Application Digital cellular | |
| Section | 1,710 – 1,785 MHz |
| Harmonisations | CEPT/ERC/DEC/(95)03, 2008/294/EC, 2011/251/EU, 2013/654/EU |
| Authorisation | VO-R/1 |
| Additional information | Nationwide mobile networks. Paired band to the 1805-1880 MHz band. GSM in accordance with CEPT/ERC/DEC/(95)03, IMT according to 2011/251/EU and 5.384A. MCA in accordance with 2008/294/EU and 2013/654/EU. Operation of terminals incl. MCA: General authorization VO-R/1. |
| Future | Implementing harmonisation document, conditions for introduction of higher generations of networks than is the GSM are created in the sub-bands 1710–1785/1805–1880 MHz. |
| Application Digital cellular | |
| Section | 1,710 – 1,785 MHz |
| Authorisation | VO-R/24 |
| Additional information | Repeaters inside trains. For the details see the General Authorisation. |
| Application GPR/WPR | |
|---|---|
| Section | 1,600 – 3,400 MHz |
| Harmonisations | CEPT/ERC/REC 70-03, CEPT/ECC/DEC/(06)08, 2019/1345 |
| Authorisation | VO-R/10 Art. 6 |
| Additional information | Max. spectral density e.i.r.p. -51,3 dBm/MHz; max. peak radiated power -30 dBm/MHz e.i.r.p. |
| Application Wireless audio/multimedia | |
|---|---|
| Section | 1,785 – 1,804.8 MHz |
| Harmonisations | CEPT/ERC REC 70-03, 2014/641/EU, 2019/1345 |
| Authorisation | VO-R/10 Art. 10 |
| Additional information | 20 mW e.i.r.p., 50mW e.i.r.p. for bodyworn microphones. For details see the General Authorisation. |
| Application Defence systems | |
|---|---|
| Additional information | Non-civil use on a secondary basis. |